Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Bateria metod diagnozy przyczyn niepowodzeń szkolnych u uczniów powyżej 16. roku życia. BATERIA-16 plus
UWAGA: Już niebawem premiera Baterii 6/18! Szczegóły: tutaj
Bateria przeznaczona jest do psychologiczno-pedagogicznej diagnozy przyczyn trudności w czytaniu i pisaniu u uczniów powyżej 16 roku życia (w tym dysleksji rozwojowej). Narzędziem mogą posługiwać się zarówno psycholodzy jak i pedagodzy zatrudnieni w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, po przejściu specjalistycznego szkolenia kwalifikacyjnego (uprawnia szkolenie z Baterii-GIM). Narzędzie składa się z testów diagnozujących: funkcje wzrokowo-przestrzenne (koordynacja wzrokowo-ruchowa, organizacja percepcyjna; uwaga i kontrola wzrokowo - ruchowa podczas pracy z materiałem złożonym); funkcje słuchowo-językowe (w tym: słuch fonemowy; pamięć fonologiczna; umiejętność dokonywania analizy głoskowo-fonemowej, abstrahowania głoski i syntetyzowania głosek; uwaga i pamięć fonologiczna); tempo nazywania. Obok diagnozy funkcji narzędzie umożliwia również pomiar czytania (ciche, głośne, dekodowanie) i pisania (poprawność ortograficzna, ekspresja pisemna). Narzędzie posiada normy dla uczniów liceów ogólnokształcących, techników i szkół zawodowych. W przypadku osób dorosłych stosujemy normy dla typu ostatniej ukończonej szkoły.
Funkcjonalna Skala Dojrzałości Społecznej (FSDS)
Narzędzie jest przeznaczone dla pedagogów oraz psychologów i stanowi dopełnienie badania Skalą SB5, pozwalając na psychometryczną ocenę zachowań adaptacyjnych niezbędnych do niezależnego funkcjonowania. Narzędzie posiada pełną ogólnopolską normalizację i bardzo wysoką rzetelność pomiaru (0,97-0,99). Umożliwia ocenę funkcjonowania w sferach:
- motorycznej (motoryka duża, motoryka mała)
- poznawczej (rozwój mowy, rozumienie mowy, sfera pojęciowa)
- emocjonalno-społecznej (relacje społeczne, samoregulacja i samosterowanie, czas wolny)
- aktywności (jedzenie, ubieranie się, toaleta, higiena, życie codzienne i samodzielność, zdrowie i odpowiedzialność, pieniądze, szkoła i praca)
Test zalecany jest m.in. w procedurach diagnozowania niepełnosprawności intelektualnej oraz zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Oprócz wyników dla każdej z powyższych sfer oraz poszczególnych podskal, test pozwala na obliczenie ogólnego ilorazu dojrzałości społecznej oraz wieku funkcjonalnego. Narzędzie jest oparte o System Wsparcia Diagnosty, który przelicza wyniki oraz generuje szczegółowe opisy wyników wraz z wykazem umiejętności/kompetencji wymagających wsparcia terapeutycznego. Czas badania (wywiad z rodzicem/opiekunem) to około 45 minut.
Kwestionariusz Kompetencji Interpersonalnych ICQ-R
Kwestionariusz Kompetencji Interpersonalnych ICQ-R autorstwa Buhrmester, Wittenberg, Reis i Furman (w adaptacji Klinkosza, Iskry i Dawidowicz) jest użyteczną metodą służącą do badania kompetencji interpersonalnych. Umożliwia dokonywanie samoopisu w aspekcie posiadanych kompetencji interpersonalnych, ale pozwala również dokonywać oceny umiejętności interpersonalnych przyjaciela oraz partnera. Tym samym stanowi narzędzie, które może być szeroko wykorzystywane w praktyce psychologicznej. Służy do badania tych kompetencji, które przyczyniają się do efektywnego funkcjonowania w relacjach międzyludzkich, a zwłaszcza w bliskich związkach opartych na przyjaźni, czy miłości.
Kwestionariusz Relacji z Rodzeństwem w okresie adolescencji KRR
Kwestionariusz Relacji z Rodzeństwem KRR jest narzędziem służącym do oceny relacji w podsystemie rodzeństwa. Można nim badać osoby w wieku 12–25 lat (normy stenowe). Nie ma ograniczeń w stosowaniu kwestionariusza dotyczących na typu rodziny, w której wychowuje się adolescent. Dzięki przeznaczeniu i swojej formie kwestionariusz stanowić może uzupełnienie już istniejących narzędzi, służących do oceny całego systemu rodzinnego, relacji w diadzie małżeńskiej (partnerskiej) lub relacji wewnątrzrodzinnych w poszczególnych diadach. Kwestionariusz składa się z trzech skal: 1) Spójność, 2) Komunikacja, 3) Rywalizacja.
Narzędzia pomiaru w psychologii rehabilitacji REHAB
Zestaw znormalizowanych narzędzi diagnostycznych umożliwiających pomiar szeregu zmiennych wpisujących się w ważny obszar psychologii – psychologię rehabilitacji. Zestaw zawiera następujące testy:
1. INWENTARZ WRAŻLIWOŚCI MORALNEJ DLA MŁODZIEŻY Z UPOŚLEDZENIEM UMYSŁOWYM W STOPNIU LEKKIM I UMIARKOWANYM
2. SKALE PSYCHOSPOŁECZNYCH PROBLEMÓW: - OSÓB Z USZKODZENIEM RDZENIA KRĘGOWEGO (URK-R ) - OSÓB PRZEWLEKLE CHORYCH (PCH-R)
3. SKALA AKTUALIZACJI SIEBIE (AS-5-R)
Skala Inteligencji Stanford-Binet 5 (SB5)
SB5 to powszechnie stosowany na świecie, indywidualnie przeprowadzany specjalistyczny test oceniający inteligencję i zdolności poznawcze w populacji i w szczególności w grupach specjalnych. Test odpowiedni dla badanych w wieku od 2;0 do 69;11 lat (w tym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną). Pełna skala IQ składa się z 10 podskal. Skala skrócona składa się z dwóch testów kierujących (ścieżek dojścia) – Serie/matryce oraz Słownik. Skali skróconej SB5 można używać m.in. do badań neuropsychologicznych, gdzie dodatkowo stosuje się inne baterie testów uzupełniające pomiar wykonany z zastosowaniem SB5.
Test Fluencji Słownej (TFS)
- autorzy: Barbara Gawda, Ewa M. Szepietowska
- kategoria narzędzia: TP
- sposób badania: badanie indywidualne
- diagnozowany obszar: płynność słowna
- grupa wiekowa: 18+
- użytkownicy: psycholodzy
- wydanie: pierwsze (2021)
Test Fluencji Słownej (TFS) jest prostym, krótkim narzędziem składającym się z pięciu zadań podstawowych oraz dwóch zadań dodatkowych. TFS jest przeznaczony do badania osób dorosłych i został zwalidowany w grupie 2367 osób (w tym 598 osób z różnych grup klinicznych). Test Fluencji Słownej charakteryzuje się wysoką rzetelnością. Jest także trafnym i czułym narzędziem do pomiaru funkcji poznawczych; pozwala na zróżnicowanie zarówno znaczących, jak i subtelnych deficytów w zakresie szeregu funkcji, takich jak: uwaga, pamięć semantyczna, pamięć robocza, funkcje wykonawcze, myślenie abstrakcyjne czy inteligencja werbalna.
Narzędzie składa się z podręcznika i kompletu protokołów badania (25 szt.)
Test Pamięci i Uczenia się TOMAL-2
Test Uczenia się i Pamięci TOMAL-2 jest narzędziem pozwalającym ocenić poziom funkcjonowania różnych obszarów pamięci oraz wskazać na obecność ewentualnych deficytów lub prawdopodobnych uszkodzeń na poziomie neurologicznym. Narzędzie to ma szerokie zastosowanie zarówno w diagnozie uczniów z trudnościami w uczeniu się jak i w diagnozie dorosłych, u których obserwuje się zaburzenia pamięci. Uzyskane wyniki pozwalają na stworzenie profilu funkcjonowania poszczególnych obszarów pamięci, czynników złożonych, deficytów w koncentracji uwagi, a także obliczenie współczynnika uczenia się. Na podstawie analizy danych uzyskanych w badaniu specjaliści mogą zaprojektować oddziaływania interwencyjne, a kolejne badania umożliwiają weryfikację skuteczności podjętej terapii.
Narzędzie jest oparte o System Wsparcia Diagnosty, który przelicza wyniki oraz generuje szczegółowe opisy wyników. Czas badania to około 30 minut (bądź ok 60 minut w przypadku badania rozszerzonego).
Test w przedsprzedaży dla psychologów klinicznych. Szkolenia dla nie-klinicystów rozpoczną się w lutym.