Diagnoza Więzi Rodzinnych Dzieci i Młodzieży

Dostępność: duża ilość
Cena: 2 520,00 zł 2520.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

  • autorzy: Aleksandra Lewandowska-Walter, Magdalena Błażek, Witold Bruski
  • kategoria narzędzia: NK
  • sposób badania: badanie indywidualne
  • diagnozowany obszar: diagnoza więzi rodzinnych
  • grupa wiekowa: 5;00-15;11
  • użytkownicy: psycholodzy

 

Narzędzie składa się z 15 zabaw opisanych w podręczniku, oraz przygotowanych do ich przeprowadzenia pomocy. Wykorzystanie wybranych z zestawu zabaw w diagnozie dziecka pozwala na ocenę spójności systemu rodzinnego, czyli siły i jakości więzi uczuciowej pomiędzy członkami rodziny, hierarchii osób ważnych w życiu dziecka  oraz granic rodziny zewnętrznych i wewnętrznych (pomiędzy członkami rodziny). Na podstawie przebiegu zabaw wnioskować można o rodzajach problemów, których doświadcza dziecko oraz o ocenie zasobów członków rodziny do radzenia sobie w trudnych sytuacjach (w percepcji dziecka). W trakcie badania możliwe jest poznanie dziecięcej oceny kompetencji opiekuńczo-wychowawczych matki i ojca oraz stopnia zaspokojenia potrzeb dziecka przez każdego z rodziców.

 

Zastosowanie:

Narzędzie do „Diagnozy więzi rodzinnych dzieci i młodzieży” może być wykorzystane przez psychologów i pedagogów w instytucjach, których zadaniem jest zarówno diagnoza sytuacji rodzinnej, jak i wspieranie rodziny w sytuacjach kryzysowych (np. separacja i /lub rozwód rodziców, rekonstrukcja rodziny, umieszczenie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej, choroba w rodzinie). 

 

Osoby badane:

Narzędzie stosowane może być w diagnozie dzieci w wieku 5 – 15 lat. Zabawa stwarza możliwość opowiedzenia przez dziecko o swoich problemach i ujawnienia ich, co bywa trudne dla dzieci młodszych (brak kompetencji poznawczych i umiejętności radzenia sobie z emocjonalną warstwą doświadczeń), ale też dla dzieci starszych i adolescentów (lęk, niepokój, poczucie zdradzania tajemnicy, konflikty lojalnościowe, poziom stresu uniemożliwiający skorzystanie z zasobów poznawczych). W przypadku badania dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, zabawa sprzyja wyrażaniu emocji, ale także eksperymentowaniu z różnymi sposobami poradzenia sobie z nimi. Zabawa redukuje napięcie związane z doświadczaniem dyskomfortu emocjonalnego, pojawiającego się w kryzysowej sytuacji, i sprawia, że omawianie nieprzyjemnych przeżyć staje się możliwe, a tematy z nimi związane są bardziej dostępne. Mniej propozycji zabaw w zestawie przeznaczonych jest dla młodzieży, co jest związane z możliwością korzystania z szerszego wachlarza innych narzędzi diagnostycznych w przypadku tych badanych. Doświadczenia z pracy z wykorzystaniem prezentowanego narzędzia wskazują jednak, że taka forma diagnozy relacji rodzinnych przynosi pozytywne rezultaty w pracy z dziećmi do 15 lat roku życia.

 

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl