Narzędzia pomiaru w psychologii rehabilitacji REHAB

Dostępność: duża ilość
Cena: 600,00 zł 600.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

  • autorzy: Tadeusz Witkowski, Wojciech Otrębski, Grzegorz Wiącek, Agnieszka Czusz, Katarzyna Mariańczyk
  • kategoria narzędzia: TP
  • sposób badania: badanie indywidualne
  • diagnozowany obszar: psychologia rehabilitacji (poszczególne narzędzia zgodnie z opisem poniżej)
  • grupa wiekowa: młodzież, osoby dorosłe
  • użytkownicy: psycholodzy

 

Zestaw znormalizowanych narzędzi diagnostycznych umożliwiających pomiar szeregu zmiennych wpisujących się w ważny obszar psychologii – psychologię rehabilitacji. Zestaw zawiera następujące testy:

INWENTARZ WRAŻLIWOŚCI MORALNEJ
DLA MŁODZIEŻY Z UPOŚLEDZENIEM UMYSŁOWYM W STOPNIU LEKKIM I UMIARKOWANYM
Narzędzie przeznaczone jest do badania wrażliwości moralnej grupy o szczególnych potrzebach i możliwościach – osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wrażliwość moralna jest predyspozycją człowieka, która pozwala dostrzegać czyny moralne swoje oraz innych. W wyniku pomiaru wrażliwości moralnej uzyskujemy informację, na ile jednostka potrafi dostrzegać niuanse moralne sytuacji, w których się znajduje. Taka informacja może być bardzo użyteczna dla osób pracujących z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Wskazuje, że negatywne czy niepożądane społecznie zachowania nie wynikają ze złej woli badanego, a z niewystarczającego poziomu umiejętności – w tym przypadku niskiego poziomu wrażliwości moralnej. Z tego powodu IWM stanowi cenną pomoc w procesie wychowania i rehabilitacji społecznej osób z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo ważnym obszarem zastosowania narzędzia jest również diagnostyka psychologiczna prowadzona na potrzeby jednostek wymiaru sprawiedliwości.

SKALE PSYCHOSPOŁECZNYCH PROBLEMÓW:
- OSÓB Z USZKODZENIEM RDZENIA KRĘGOWEGO (URK-R ) - OSÓB PRZEWLEKLE CHORYCH (PCH-R)
Skale URK-R oraz PCH-R dedykowane są precyzyjnie zdefiniowanym grupom osób niepełnosprawnych i osadzone w kontekście doświadczania niepełnosprawności. Pozwalają na ocenę ogólnego nasilenia trudności przeżywanych przez osoby niepełnosprawne oraz na określenie nasilenia psychospołecznych problemów w zakresie czterech sfer funkcjonowania: osobowej, rodzinnej, społecznej i zajęciowej (zawodowej). Badający może dokonywać porównań wyników uzyskiwanych w sferach, by dowiedzieć się w jakim stopniu niepełnosprawność wywiera wpływ na każdą z nich. Narzędzia te mogą być stosowane w badaniu indywidualnym – jako wsparcie procesu rehabilitacji psychicznej i społecznej, podstawa planowania kontaktu terapeutycznego, pomocy psychologicznej czy indywidualnego programu rehabilitacji, jak i w badaniach grupowych – wyniki stanowią podstawę sprawnej organizacji świadczeń i zarządzania rehabilitacją, bardzo przydatne są też w obszarze naukowo-badawczym. Narzędzia znajdą zastosowanie w pracy z młodzieżą i osobami dorosłymi z uszkodzeniem rdzenia kręgowego oraz chorymi przewlekle.

SKALA AKTUALIZACJI SIEBIE (AS-5-R)
Narzędzie przeznaczone jest do szybkiego zbadania aktualizacji siebie u osób z niepełnosprawnością, jest także możliwość wykorzystania go do diagnozy osób pełnosprawnych. Aktualizacja siebie to dążenie jednostki do rozwoju wszystkich swoich potencjalności, pełnego rozwoju osobowości. Wynik badania Skalą AS-5-R pozwala określić ogólny poziom aktualizacji siebie badanej osoby, daje także wgląd w profil tego zjawiska, obejmujący szereg jego kryteriów. Szczegółowe ich analizowanie dodatkowo możliwe jest w perspektywie sfer funkcjonowania osoby, takich jak: stosunek do rzeczywistości; stosunek do ludzi; widzenie siebie; ekspresja siebie. Narzędzie to jest bardzo pomocne w realizacji procesu rehabilitacji psychicznej i społecznej osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Poznanie przez osobę niepełnosprawną swoich mocnych i słabych stron w aspekcie jej rozwoju ku optymalnemu funkcjonowaniu, pozwala na określenie obszarów potrzebnego wsparcia oraz właściwe prowadzenie działań rehabilitacyjnych i pomocowych.

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl