
Zapraszamy do zapoznania się z rekomendacjami Pracowni dotyczącymi stosowania wybranych testów w okresie reżimu sanitarnego.
Rekomendacje dot. Baterii 7/9, 10/12, 13/15 i 16+
Rekomendacje w formie filmu:
Aby pobrać link do filmu kliknij tutaj. Otwierając plik podaj hasło (pierwsze słowo z 28. strony Podręcznika diagnosty SB5).
Zachęcamy do korzystania ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego, które mogą być przyznane aktywnym zawodowo pracownikom (w tym psychologom i pedagogom) na sfinansowanie szkoleń zgodnie z priorytetami wskazanymi przez Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej i Radę Rynku Pracy. W tym roku wśród priorytetów znalazły się m.in. wsparcie
- kształcenia ustawicznego pracowników służb medycznych, pracowników służb socjalnych, psychologów, terapeutów, pracowników domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, prywatnych domów opieki oraz innych placówek dla seniorów/osób chorych/niepełnosprawnych, które bezpośrednio pracują z osobami chorymi na COVID-19 lub osobami z grupy ryzyka ciężkiego przebiegu tej choroby.
W ramach tego priorytetu może być sfinansowany kurs Terapia funkcji poznawczych Metodą Feuersteina – Instrumental Enrichment I, który uprawnia do prowadzenia terapii m.in. z osobami z grupy ryzyka ciężkiego przebiegu choroby COVID-19, jak i z dziećmi z tzw. zespołem pocovidowym (PIMS). Charakterystycznym powikłaniem tego zespołu jest jakościowe zaburzenie funkcji poznawczych. Tym samym bezwzględnym wskazaniem terapeutycznym dla takich dzieci jest (obok wsparcia emocjonalnego) terapia kognitywna.
- kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy, w tym także technologii i narzędzi cyfrowych
W ramach tego priorytetu może być sfinansowane szkolenie Skala Inteligencji Stanford-Binet 5 – nowy standard w diagnozie inteligencji grup specjalnych.
- zawodowego kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych
- kształcenia osób po 45. roku życia
- wsparcie kształcenia osób powracających do pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
Placówki zainteresowanie zdobyciem środków na realizację szkoleń kwalifikacyjnych z naszej oferty z funduszy KFS zachęcamy do zapoznania się z informacjami przedstawionymi tutaj: https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/krajowy-fundusz-szkoleniowy
Szczegółowych informacji udziela Państwa rejonowy Urząd Pracy – stanowisko ds. Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Prosimy pamiętać, że w przypadku szkolenia z SB5 istnieje możliwość zamówienia szkolenia wraz z poszerzonym pakietem materiałów szkoleniowych, który obejmuje jeden kompletny egzemplarz testu.
Informujemy, że Krajowy Konsultant w dziedzinie psychologii klinicznej wraz z Konsultantami Wojewódzkimi opracowali zalecenia dotyczące diagnozy intelektu u dzieci i młodzieży, w których rekomendują stosowanie (zamiast skali WISC-R) Skali Inteligencji Stanford-Binet 5* (test do badań indywidualnych) lub Niezależny Kulturowo Test Inteligencji Cattella** (test do badań grupowych).
Pełen tekst zaleceń znajdziecie Państwo <tutaj>
Pozdrawiamy
PTPiP
__________
* Wydawca: Pracownia Testów Psychologicznych i Pedagogicznych w Gdańsku
**Wydawca: Pracownia Testów Psychologicznych PTP w Warszawie
Z radością informujemy, że Skala Inteligencji Stanford-Binet 5 jest jedynym w Polsce testem inteligencji, który został zrecenzowany przez Komisję ds. Testów Psychologicznych Polskiej Akademii Nauk. Recenzję w imieniu Komisji sporządził Prof. W. J. Paluchowski. Najbardziej cieszymy się z długiej listy mocnych stron narzędzia oraz zapisu, iż "Komisja wysoko ocenia wartość tego testu".
Z pełnym tekstem recenzji można zapoznać się <tutaj>
W imieniu naszego partnera - Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz własnym serdecznie zapraszamy do udziału w studiach podyplomowych "Diagnostyka psychologiczna". Program studiów obejmuje zagadnienia związane z diagnostyką psychologiczną na każdym poziomie rozwoju (od małych dzieci po wiek starszy), zarówno osób zdrowych jak i z różnymi schorzeniami, zaburzeniami, problemami klinicznymi.
http://www.diagnostykapsychologiczna.ug.edu.pl
Wszystkich psychologów zapraszamy do zapoznania się ze stanowiskiem Komisji ds. Testów Psychologicznych w sprawie kryteriów wiarygodności wyników badań diagnostycznych. Pełen tekst opracowania można znaleźć <tutaj>. Zachęcamy do lektury.
W celu ułatwienia klientom Pracowni doboru narzędzi diagnostycznych względem ich potrzeb diagnostycznych wprowadzono kategoryzację opisową. Każdemu z narzędzi, w jego opisie, przyporządkowano symbol kategorii do której zostało przyporządkowane. Kategorie wyróżniono biorąc pod uwagę charakter narzędzia, konstrukcję i własności psychometryczne.
